Szent ereklyk
2006.06.13. 19:40
A Keresztlny hit fontos szereplõi. Sokan hallottunk csodatvõ erejkrõl, olyan gygyulsokrl, melyekre az orvostudomny szerint nincs magyarzat. Vannak, akik ezekben az ereklykben a Keresztny valls alapjnak, kzzelfoghat, trgyi bizonytkait ltjk. Vannak, akik szerint hamistvnyok. Igyekszem prtatlanul ttekinteni a leghresebb ereklykrõl ismerteket…
Az elsõ lpsek
1098-ban, az elsõ nagy keresztes hbor idejn, komoly kutatsok indultak keresztny ereklyk utn. II. Gergely zszlaja alatt, harcos zarndokok raboltk vgig Eurpt, s a Kzel-Keletet. Mikzben a Keresztnysget hirdettk, minden fellelhetõ szent trgyat sszeszedtek, mert azt hittk, kzeleg a vilgvge, s ezek megknnytik az dvzlsket. A sok templom, katedrlis pedig jobban vonzotta a hveket (s az adomnyaikat), ha ott szent ereklyk voltak. Teht gyûjtsk nagy zlet volt a kzpkorban.
1226-ban Assisi Szent Ferenc holttestt el kellett rejteni, nehogy feldaraboljk a friss relikvik utn kutatk.
Mivel a kereslet jval meghaladta a knlatot, gyakoriak voltak a hamistsok. Ezrt a tbb ezer trgy kzl nem knnyû megmondani, melyek a valdiak, nem knnyû megmagyarzni csodatvõ erejket.
Szent Jakab csontjai
Spanyolorszgban tallhat az a fontos zarndok hely vlt templom, ahol a legenda szerint ezeket a csontokat eltemettk. A IX. szzadba a Spanyolok szent hbort viseltek a Mrok ellen, Szent Jakabhoz imdkoztak segtsgl s gyõztek. Tbb ezren ltogatjk rendszeresen ezt a templomot, pedig nincs bizonytk arra, hogy Szent Jakab valaha is Spanyolorszg fldjre lpett volna, radsul az sem tisztzott, hogy melyik Szent Jakab van itt eltemetve, hiszen a Bibliban hrom is szerepel.
Szent Lucia
Velencben tallhat a mumifikldott teste. Õ, hvei szeme vilgnak a patrnusa. A legenda szerint a IV. szzadban, Szicliban, inkbb kivjta sajt szemeit, mintsem felldozza szzessgt. Testt killtottk, csak az arct fedi maszk. A 80-as vekbe tudomnyos vizsglatokat vgeztek a testen. Megllaptottk, hogy a mellkas formja alapjn a test valban egy szicliai nõ, de nem tudni, hogy ki. Ennek ellenre szmos esetben fordult elõ, hogy gygythatatlan szembetegsgekben szenvedõ hvei, ha nem is tkletesen, de visszanyertk ltsukat.
Szent Edmond keze
Angliban tallhat, s szintn gygyt erõt tulajdontanak neki. Tbb mint 400 ve hisznek benne. Valdisgt a szjhagyomnyon kvl ms nem igazolja.
Szent Klra szve
Olaszorszgban tallhat ez a nagy s formtlan szv, azzal a kzpkori ollval egytt, amivel a legenda szerint kivgtk. 1308-ban apcafõnknõ volt egy kolostorban, s azt tallta mondani a nõvreinek, hogy "ha Krisztus keresztjt keresitek, vegytek ki a szvemet, ott megtalljtok a szenvedõ Urat". Ezt az apck sz szerint rtelmeztk.
Szent Katalin
Viaszba mrtott feje Olaszorszgban tallhat. Az orszg patrnust 1380-ban temettk el Rmban, ksõbb exhumltk s lefejeztk, hogy a sziennai polgroknak is legyen sajt ereklyjk.
Angliban
Van olyan templom, ahol hiba kerestk a nvad mrtr csontjait, ezrt azt az thidal megoldst talltk ki, hogy a turistknak mûanyag koponyt mutatnak meg, had borzongjanak…
Knnyezõ trgyak
Szmos tallhat belõlk. Haznkban, pl. Mriapcson van ilyen kp. Miutn elvittk a templombl, a kzelben talltk meg, s akkor knnyezett. Kt alkalommal fordult elõ knnyezs, de a dtumokra, s a pontos trtnetre sajnos nem emlkszem, de ha ismt rjuk bukkanok, ide fogom beszrni. 1995 oktberben Oroszorszgban is knnyezni kezdett egy ikon, amit Hollandibl vettek, s a XVI. Szzadbl szrmazott. Eredetileg el akartk adni, de a berazs utn hrom hnappal knnyezni kezdett. Azt hittk, hogy pralecsapds, letrltk, de nhny nap mlva a jelensg megismtlõdtt. A grg rsek, miutn megtekintette, kijelentette, hogy ez egy csodatvõ ikon, s mirht knnyezik.
Ez a jelensg nem csak kpekkel gyakori, hanem szobrokkal is. 1995 februrjban, pl. Olaszorszgban egy Mria szobor vrt knnyezett. Nhny tudsnak errõl az a vlemnye, hogy ha egy szobor belsejbe, egy repedsen keresztl folyadk jut, akkor azt a mz a szobor belsejben tartja. Ki csak ott juthat a folyadk, ahol a mz srlt. A tisztogatsok miatt ez pedig ltalban a szem. A folyadkokat ltalban nem vizsgljk meg, ezrt konkrtumot nem tudhatunk. Nem tudni, hogy szndkosan kerlt folyadk a szoborba, vletlenl (pralecsapds, tisztts kzbeni kzsrls, vagy egyszerûen rozsda sznezte e el a folyadkot), avagy valban csoda trtnt. Ennl a szobornl azonban elvgeztek egy vizsglatot 1995-ben, s megllaptottk, hogy a Madonna szobor frfi vrt knnyezik.
Szent Januarius vre
Npolyban õrzik, tbb mint 400 ve, a ktvegcsnyi alvadt folyadkot. A szent kzel 1700 ve halt mrtrhallt. A kzpkorban, amikor a holttestt Npolyba hoztk, az alvadt vre csods mdon ismt folykonny vlt. Azta vente 18 alkalommal kvetkezik be a csoda. (A pap lassan krbeforgatja az egyik vegcst, s a benne lvõ alvadt vr, lassan ismt folykonny vlik). A tudsok szerint az vegben nem vr van, hanem egy olyan folyadk, ami tixotrp tulajdonsggal rendelkezik. (Ilyen tulajdonsga van pl. a ketchup -nak, amit, ha nem akar kijnni a flakonbl, azrt tgetnk, hogy ismt folykonny vljon). Az veg tartalmt nem vizsgltk meg, ez mint mondottam ez egy tuds vlemnye…
Szent kezek
Nem csak Szent Istvn kirlyunknak maradt meg psgben a keze. Pl. Angliban õrzik az egyik Aptsgban egy XVI. szzadi, katolikus vrtan kezt, aminek gygyt erõt tulajdontanak, s sok, gygythatatlannak hitt betegsg esetben segtett is.
Szent Grl
A Biblia szerint az Utols Vacsornl, Jzus sajt vrv vltoztatta a bort. Teht a legbecsesebb, legszentebb ereklye az a "pohr" lehetne, ami tartalmazta Jzus vrt. A Szent Grl a XIII. szzadi trtnetekben, gyakran Artr kirllyal, s lovagjaival kapcsolatban vlt ismert. Legalbb nyolc trtnet szl arrl, hogy az V. szzadban egy kincset rõ relikvit titokban elrejtettek Anglia szigetn, amikor a Rmaiak megtmadtk a Vizigtokat. Az elsõ trtnetek gy szltak, hogy ez a kincs, az a kehely, amit Jzus hasznlt az Utols Vacsora alatt. A ksõbbi trtnetekben azonban mr nem vilgos, hogy mi is az a Grl. Szent Helna (az elsõ keresztny csszr anyja) Jeruzslemben Jzus relikvii utn kutatott. Jzus srjban tbbet is tallt, tbbek kztt egy kis kõpoharat, amiben szerinte Mria fogta fel a keresztre fesztett Jzus vrt. Rmba vitette. 1992-ben a pohr trtnett egy rgi angol csaldig tudtk visszavezetni. Itt, egy, a tulajdonos ltal rt vers segtsgvel, egy szoborba rejtve talltak is, egy egyszerû poharat, amirõl megllaptottk, hogy az I. szzadbl szrmazik. Ekkorra mr tbb mint 130-an lltottk, hogy birtokban vannak ennek a bizonyos, Jzus ltal hasznlt pohrnak. Ezek kztt minden mret s forma elõfordult, valamennyi kzl a legegyszerûbb, az a kõpohr, amit a szoborban talltak meg. Mivel nem valsznû, hogy Jzus aranybl, drgakvekkel kirakott kehelyben vltoztatta t a bort, errõl a kõpohrrl tartjk azt, hogy legvalsznûbben (kora, s formja, anyaga miatt) ez lehetett ez a bizonyos pohr. Az eredett nem tudtk Jzusig visszavezetni, ezrt Szent Helnn kvl ms bizonytk a hitelessgrõl, egyelõre nincs.
A megvizsglt ereklyk
Tbbsgkrõl kiderlt, hogy hamistvnyok, vannak kzttk 100, 1000, sõt 1500 vesek is. Ezek azrt nem lehetnek hitelesek, mert pl. ha sszegyûjtennk az sszes fadarabot, amik lltlag Krisztus keresztjbõl szrmaznak, akkor egy hz felptshez szksges mennyisgû faanyagot kapnnk. Ide tartoznak mg a szentek ujjai, amik szintn kedvelt ereklyk. De csak akkor lehetne minden darab eredeti, ha ezeknek a szenteknek kb. 40 ujjuk lett volna. De nem mindegyikrõl mondta ezt ki a tudomny.
jabban vizsglni kezdtk azt, hogy milyen folyamatok mennek vgbe a szervezetben, vallsos eufria alatt. Megllaptottk, hogy ilyenkor teljesen felborul a kmiai egyensly. Ez magyarzatot adhat arra, hogy mirt trtnhetnek, ltszlag megmagyarzhatatlan, csods gygyulsok klnbzõ dolgokban erõsen hvõ emberek esetben. (Konkrtan, pl. depresszis betegek esetben megvltozik az egsz test immunrendszere, teht a hit befolysolhatja a test mûkdst. Szintn megllaptottk azt, hogy az a tudatllapot, amiben vallsos emberek gyakran fldre esnek templomokban, marknsan kpes megvltoztatni a szervezet fiziolgijt). Ezrt a hit, s a testi funkcik mûkdse egyre jobban rdekli a tudsokat.
Jzussal kapcsolatos trgyak
Mivel a Biblia szerint Jzus feltmadsa utn teljes testvel flment a Mennybe, vele kapcsolatban nincsenek csontok, testrszek, csak trgyakat hagyhatott htra. Ezek a legnpszerûbbek, pp gy, mint a kzpkorban. Valsznûleg azrt, mert kzvetlen kapcsolatot biztostanak a trgyi s a "megfoghatatlan" szellemvilg kztt a hvek szmra. 1352-ben Dl-Franciaorszgban belpõdj ellenben a hvek megtekinthettk, s megrinthettk a leplet, ami Jzus testt fedte a srban. A kegytrgyrl az illetkesek azonban kijelentettk, hogy hamistvny. 1898-ban, Torinban fnykp is kszlt a lepelrõl. A negatvon jl kivehetõek voltak egy keresztre fesztett frfi rszletes arcvonsai. A hvek nagy szmban indultak Torinba, hogy lthassk Jzus arcvonsait. gy tûnt, megtalltk Jzus ltezsnek trgyi bizonytkt. A vilg minden tjrl rkeztek tudsok, trtnszek, hogy a leplet megvizsgljk.
1978-ban a Vatikn engedlyezte, hogy apr mintt vegyenek a textlibl. Minden ltezõ mdon megvizsgltk, s mintegy 100.000 rra becsltk azt az idõt, amit a lepel tudomnyos vizsglatra fordtottak. Egyetlen teszt volt, amit nem vgeztek el rajta, azrt mert nem engedlyeztk akkoriban, ez a radiokarbonos kormeghatrozs volt (ami a ma ismert legpontosabb, erre vonatkoz mdszer). 1978-ban olyan sokan jelentettk ki, hogy a lepel eredeti, hogy ez szksgtelennek ltszott. A vizsglatok elvgzõi csodt kerestek, s hittk, hogy vgre talltak egyet. A szakrtõk megllaptottk a szvs technikjrl, hogy elsõ szzadi (br a kzpkorban is hasznltak hasonlt, oltrtertõnek). Az egyik botanikus, olyan pollen szemeket tallt a textlin, ami csak a Kzel-Keleten fordul elõ. Ezt nehz volt hova tenni.
1985-ben a NASA kt tudsa egy klnleges, hromdimenzis analiztorral vizsgltk meg a leplet. Õk is azt mondtk, hogy az arckp csoda. Az analiztor, egy fnykprõl felismerhetetlen ltvnyt generl (mivel egy egyszerû fotn nem tallhat informci arra nzve, hogy az illetõ kppont, milyen messze volt a fot skjtl). A lepelrõl azonban egy rendkvl pontos, hromdimenzis arc jelent meg a kpernyõn. Szenzcisnak tûnt az a lehetõsg, hogy a lepel Krisztus vrt tartalmazza, s bizonythatja a feltmads tnyt.
Amikor az egyik tuds azt mondta, hogy szerinte a vr nem valdi, Antikrisztusnak kiltottk ki. Õ ragasztszalaggal vett mintt a lepelrõl, (a vres rszekrõl, s vett kontroll mintt is). Nagy nagytsban a mintk mskppen nztek ki, mint a vr. Konkrtan pont gy nzett ki mint egy festkanyag, a vrs okker. Kiprblta, hogyan szvdik fel, s milyen nyomot hagy ezutn lenen vr, s vrs okker (a vr krgyûrû alakban szvdik fel, mg a vrs okker maszatoltan befedi a felszvds teljes fellett). A leplen lthat lenyomat, megegyezett a vrs okker felszvdsi kpvel. Krgyûrûknek nyoma sem volt, ezrt kijelentette, hogy a lenyomat csak festktõl szrmazhat.
1988-ban elvgeztk a radiokarbonos kormeghatrozst, ez kimutatta, hogy a vszon a XIV. szzadbl szrmazik. Jzus szent leplrõl kimondtk, hogy hamistvny.
1980-ban egy festõ tanul, nvnyi festkekbõl elksztette a lepel majdnem tkletes msolatt, egy negatv, s egy hromdimenzis formban. Ennek ellenre sokan mg ma is hisznek a lepel eredetisgben, s ennek bizonytsn fradoznak.
Mr emltettem, hogy Szent Helna kutatta a Jzussal kapcsolatos trgyakat. Az Õ szavai alapjn pltek Krisztus Passi emlkmûvei Jeruzslemben. A legenda szerint, a Jzussal kapcsolatos trgyakat Szent Helna, a Szent Srban, Jeruzslemben, 327-ben gyûjttte ssze. Sajnlatos mdon azonban ezek nagy rsze sztszrdott Eurpban. Templomok szzai õriztek szgeket, fadarabokat a keresztbõl. Gyûjtemnynek csak nhny darabja meneklt meg, s rejtve maradtak abban a kicsiny kpolnban, ami Helna rmai hznak a helyn plt. Itt a kereszt egy darabja, szgek, s a kereszten lvõ felirat lthat. A Biblia szerint Piltus hrom nyelven (hberl, latinul, s grgl) szgeztette a keresztre, Jzus feje fl, hogy "Nzreti Jzus a zsidk kirlya". Az egyes nyelveken eltrõ irnyban rnak. Az itt lthat feliraton minden stimmel, s teljesen hitelesnek tûnik, radsul sehol mshol nem tallhat a feliratbl tbb pldny. Ez az egyetlen ltezõ. A felirat azrt olyan rendkvli, mert a IV. szzad ta el volt zrva, s 1000 ven t, rejtve maradt, teht tllte a kzpkort. Csak 1492-ben fedeztk fel jra, amikor a mozaikokat lltottk helyre. Ekkor minden hiteles volt rajta (szrmazs, a csomagolson tallhat pecstek stb.).
A lepellel ellenttben a felirat soha nem volt npszerû. A lepellel sokat foglalkozott a mdia, a feliratrl pedig a mai napig nagyon kevs ember tud. A Vatikn jelenleg nem tervezi a felirat megvizsgltatst. A Vatikn elfogadta a Nature magazin vlemnyt arrl, hogy a lepel kzpkori eredetû, ennek ellenre a hres textlia tovbbra is a figyelem kzppontjban ll, a felirat pedig szinte senkit nem rdekel. Valsznûleg azrt, mert a szenzcis dolgok, mindig jobban felkeltik az emberek rdeklõdst, mint az egyszerûek, pedig lehet, hogy egy ismeretlen, kis rmai templom õrzi a legszentebb ereklyt…
|