A Bermuda-hromszg
2006.06.10. 21:04
vtizedek ta jelennek meg rsok a lapokban, amelyek a Bermuda-hromszgben trtnt titokzatos esemnyek lersval, elemzsvel foglalkoznak.
Az elsõ haj, amelynek esete felkavarta a kzvlemnyt, a Mary Celeste volt. 1872 decemberben az angol Dea Gratia New Yorkbl Gibraltr fel tartott, amikor szembetallkozott egy klns hajval. David Morehouse kapitny meglepõdve ismerte fel benne a Mary Celeste-t, amely egy hnappal korbban hagyta el New York kiktõjt, ezt kvetõen azonban nyomtalanul eltûnt. Mivel a jelzseire senki sem vlaszolt, a kapitny csnakot kldtt a nma haj tvizsglsra. Fedlzetn egyetlen ember sem volt.
1918-ban tûnt el az amerikai haditengerszet Cyclops nevû, 19000 tonns szllthajja: 309 tengersze kzl egy sem kerlt elõ.
1948. janur 29-n a "Star Tiger" ngymotoros replõgp hatfõnyi legnysggel s 25 utassal, kztk A. Cunninghammel, a brit lgierõk marsalljval, 380 mrfld tvolsgban volt a Bermuda-szigetektõl. A fldi kzpont rditvrsza mg vette a kzlst: "Az idõjrs s a repls ktûnõ", ezt kvetõen azonban a replõgp nyomtalanul eltûnt.
Az eltûnt hajk, replõk nagy szma bizonytja: a Bermuda-hromszg nem legenda tbb, hanem vres valsg...
Kzs jellemzõk a hrekben
Szmos haj sllyedt el gy, hogy tllõ nem maradt, s a katasztrfk helyn rulkod trgyat, nyomot (hajroncs, olajfolt, stb.) nem talltak.
Nhny esetben a haj srtetlen llapotban, de szemlyzet nlkl bukkant fel.
Elõfordult, hogy a haj fedlzetn tartzkodkat halva talltk. Klsrelmi nyomok a halottakon nem voltak fellelhetõk.
A replõgpek s a hajk a katasztrfkat megelõzõ percekben vagy semmilyen jelzst nem adtak, vagy meg-megszakad kapcsolattal azt kzltk, hogy mûszereik nem hasznlhatak, ssze-vissza jeleznek.
Fogadjuk el valsnak a felsorolt ltalnos megllaptsokat s prbljunk relis magyarzatot keresni a megtrtnt esemnyekre.
Segtsgnkre van a tma ismert kutatja, Nekotevics Oszkr, akinek "A Bermuda hromszg lthatatlan gyilkosa" cmû knyve igyekszik termszettudomnyos megalapozottsggal megjellni a klns tragdik okozjt. A kvetkezõkben ebbõl a knyvbõl kzlnk rszleteket.
|
Vz alatti vulknkitrsek
A Fld klnbzõ cenjainak, tengereinek aljzatn tbb tzezer kilomteres hosszsgban repedsvlgyek: pldul az Atlanti-htsg kzpvonala; mlytengeri rkok: pldul a Puerto Rico-rok tagoljk.
Ezek mentn az izz magma a szilrd krget ttrve az cen aljzatra mlik, s ilyenkor az cen vizvel kzvetlenl rintkezsbe kerl. Hasonlan a felszni vulknkitrseknl tapasztalhat - olykor risi mrvû - gzkiramlsokhoz, az cen fenekre mlõ lva gyakran nagy gztmeggel rkezik. Ezek a gzok a hatros tengervzbe kerlnek, keverednek.
A vz alatti lvamlst, lvakitrst kvetõen az odakerlt gzok a tengervz ramlsa folytn elszakadhatnak, eltvolodhatnak attl a helytõl, ahol a vzbe jutottak; hasonlattal lve: gy mozoghatnak az cen vizben, mint a lgtrben a felhõk. Ezek a gzds vztmegek hossz vzfelszn alatti mozgs, cirkulls, bolyongs utn elõre meghatrozhatatlan helyen s idõpontban bukkanhatnak a felsznre. Felsznre val rkezsk azonban a vz alatti tjuk vgt is jelenti. A gzok a folyadktl elklnlnek, intenzv pezsgs kisretben, a szdavz buborkaihoz hasonlan a lgtrbe lpnek.
A levegõbe kerlt gzok a vz felsznn, esetleg a felszn felett bizonyos magassgban, rteges vagy amorf formban felhalmozdnak, s klnbzõ fizikai s kmiai hatsokon alapul rendellenessgeket okozhatnak.
Ez a teria a vzbõl kilpõ gzok jrmûvekre (hajkra, replõgpekre) kifejtett hatsval mint elsõdleges hatssal szmol, s a gzok emberekre gyakorolt hatst csak msodlagos, de mindenkppen hat tnyezõknt veszi figyelembe. Vagyis nem azrt sllyed el a haj, zuhan le a replõgp, mert gzmrgezsben elpusztult a szemlyzet s kptelen a gpek irnytsra, hanem fordtva: a gzmls miatt elsllyed a haj, lezuhan a replõgp, s ekzben a szemlyzet vagy a tengervzbe fullad, vagy gzmrgezs vgez vele, s a holteste a vz al kerl. | < TABLE>
|
A katasztrfa elkpzelt lefolysa
Induljunk ki abbl a felttelezsbõl, hogy az cen mlyn gzkitrs kvetkezett be. Egy ilyen gigantikus gzkitrs alkalmval a vz alatti tûzhny hatalmas mennyisgû, tbb tz MPa nyoms gzkeverket juttathat az cen vzbe. A mlyben lezajlott vulknkitrs gzai megtisztulva s a tengervz hõmrskletre hûlve a tenger felsznre rkeznek. A felszni vzrteg sûrûsgt, az tbuborkol, kitgul gzok hirtelen lecskkentik.
Mi trtnik ilyen esetben a vzfelsznen sz hajval?
A megtisztul gzoknak a vz felsznn val megjelense valsznûleg kezdetben nem szlelhetõ, nem lthat, csak akkor, ha a haj mr pezsgõ vzben halad. Ekkor viszont mr ksõ vdekezni, mert a vz intenzv pezsgsvel egy idõben a szemlyzet legnagyobb megrknydsre a haj merlse rohamosan nõ, egyik pillanatrl a msikra kritikus mreteket lthet.
Nehz elkpzelni, hogyan reagl ilyen vratlan esemnyre a haj kapitnya s legnysge. Felttelezhetõ, hogy ltva a megmagyarzhatatlan sllyedst, utols mentsgl a vzbe vetik magukat, a legjobb esetben valamilyen mentõalkalmatossggal felszerelve. A vzben azonban szrnyû dolgokat tapasztalnak: a vz nem gy viselkedik, mint ahogy azt eddig megismertk. Kezk s lbuk csapsai tmasz nlkl maradnak, mert a kzeg, amelybe kerltek, knnyedn kitr vgtagjaik nagy sebessgû mozgsa elõl. Testk nagy erõvel hzza õket lefel, erejk gyorsan fogy s nem tudnak tovbb fennmaradni.
Ebben a kzegben minden - legyen az mentõcsnak, vagy mentõvvel felszerelt emberek - valsznûtlenl gyorsan elsllyed lefel. Taln az emltett okok miatt nem tudott mg senki sem meneklni az ilyen kritikus helyzetbe kerlt hajkrl. | < TABLE>
Don Henry hajskapitny lmnye
Don Henry tengerszkapitny, aki Miamiban egy hajsmentõ trsasg tulajdonosa, nagy tapasztalat navigtor, gy emlkszik vissza az 1966-os szrnyû lmnyre:
Visszafel jttnk Puerto Rico-bl. Hrom napja voltunk ton egy res uszllyal. Hajnk 2000 lerõs, az uszlyt 350 mter hossz ktlen vontattuk. Tbb szz mteres mlysg fltt haladtunk.
Dlutn volt, az idõ kitûnõ, az g tiszta, a haj htuljn lvõ kabinomban tartzkodtam, amikor odakint zûrzavart szleltem. Kijttem a hajhdra, s az elsõ pillantsom az irnytûre esett, amely megdbbensemre sebesen krbeforgott az ramutat jrsnak irnyba. Hogy mi okozta ezt, nem tudtam. A vz kzben minden irnybl zuhogott a hajra, a horizont eltûnt, minden sszefolyt, nem lttunk semmit.
Brmi trtnt is, egy tny, hogy mindent kiszedett genertorainkbl: az ramszolgltats megszûnt, mûszereink nem mûkdtek, a segdgenertor is felmondta a szolglatot. Aggdtam az uszly miatt. Szorosra volt ugyan ktve, de a ktl vgt nem lttam. gy tûnt felhõ fedi be, s a krltte lvõ hullmok magasabbak voltak, mint msutt. Teljes gõzzel igyekeztnk mielõbb kikerlni errõl a helyrõl, de mintha valami erõteljesen vissza akarna hzni bennnket. Hangslyozom, hogy sehol msutt nem volt kd, csak az uszly krl. Vgl azonban az uszly is kibukkant a kdbõl, de akrmit mondjanak is rlam, nem voltam hajland visszamenni, hogy megnzzem, mi volt ott
|
A hajskapitny szavainak rtelmezse
rdemes elgondolkodni mindazon, amit Don Henry kapitny mondott:
"... A vz kzben minden irnybl zuhogott a hajra..."
A haj al rkezõ gzok csak a haj oldalainak mentn lphetnek a lgkrbe, gy a haj krl igen intenzv gzfelszabaduls vrhat (sokkal erõteljesebb, mint krnyezetben, a vzfelsznen), amely a vizet szkõktszerûen magasra lki, s gy a vz a hajra is zporozik.
Ugyanekkor a haj mlyebbre is sllyedhetett a kisebb sûrûsgû vzben, de ezt a hajn tartzkodk nem vehettk szre, hiszen a kiltst a vzfggny megakadlyozta.
"... A horizont eltûnt, minden sszefolyt, nem lttunk semmit... Aggdtam az uszly miatt. Szorosra volt ugyan ktve, de a ktl vgt nem lttam. gy tûnt felhõ fedi be, s a krltte lvõ hullmok magasabbak voltak, mint msutt..."
Termszetesen akkor kereshette csak tekintetvel a kapitny az uszlyt, amikor megszûnt a haj krl a vzfggny. A vzfggny akkor szûnt meg, amikor a haj tovbbhaladt arrl a helyrõl, ahol a gzok tvoztak a vzbõl. A kapitny teht, amikor htratekintett, a tenger felsznnek azt a rszt ltta, ahol a gzmls zajlott. gy tûnt szmra, hogy felhõ fedi be az uszlyt, mert a gzok ltal elõzõleg a lgkrbe vz, valamint a gz s a levegõ hõmrskletnek klnbsgbõl eredõ hõkiegyenltõdsi folyamat, a csaknem szzszzalkos relatv pratartalm gzokbl pedig prakicsapdst, kdkpzõdst eredmnyezett.
Hogy az uszly krl lvõ hullmok mirt voltak magasabbak, mint mshol, annak magyarzata igen egyszerû. A felfel raml, kitgul gzok trfogatnvekmnye a vzfelsznt megemelte, feldombortotta. Mindenki tapasztalhatta mr frdõzs kzben, hogy a vz alatt kifjt levegõ, a felsznre rkezve, feldombortja azt.
"...Teljes gõzzel igyekeztnk mielõbb errõl a helyrõl, de gy tûnt mintha valami erõteljesen vissza akarna hzni bennnket..." |
|