A pluscsere alatt a Fld mgneses mezejnek erssge cskken, aztn fordtott polaritssal jra felpl. Ennek ltvnyos jele lesz pldul az, hogy az irnytk dl fel fognak mutatni, rta a New York Times. Az elmlt msfl vszzadban a Fld mgneses mezejnek erssge 10-15 szzalkkal cskkent, s a folyamat gyorsul.
Sarki fnyek az Egyenltnl
A plusvlts tnkreteheti az elektromos hlzatokat, mholdakat, nvelheti az zonlyukakat, sarki fnyek jelenhetnek meg az Egyenlt krnykn, emellett a vlts sszezavarhatja a madarakat, halakat s minden kltz llatot, amik a mgneses mez alapjn tjkozdnak. Br a teljes vlts mg vszzadokra vagy vezredekre lehet, a mgneses mez gyors cskkense mr most problmkat okoz a mholdaknak.
Mlt hnapban az Eurpai rhivatal (European Space Agency, ESA) jvhagyta azt a tervet, aminek clja a mgneses mez vtozsnak eddigi legtfogbb megfigyelse. Hrom j Swarm mhold fogja megfigyelni minden eddiginl nagyobb precizitssal a mezt s segt a tudsoknak elre jelezni a vrhat vltozsokat. A mholdakat 2009-ben tervezik fellni, s 2015-ig dolgoznnak nhny szz kilomteres magassgban.
A tudsok sietnek leszgezni, hogy nincs mitl tartani, hiszen a vlts akr ktezer vbe is beletelhet. A legutbbi ilyen esemny 780 ezer ve trtnt, amikor a Homo erectus mg keszkzk ksztsvel foglalatoskodott.
Mr folyik
John A. Tarduno, a rochesteri egyetem geofizikusa szerint a plusvlts mr folyik, az szlelt jelensgek ugyanis megegyeznek azokkal, amiket a szmtgpes szimulcik is mutattak.
A mgneses mezt a Fld folykony vasmagjnak ramlsa hozza ltre. Senki sem tudja pontosan, mi az oka a plusvltsnak, de a kutatk szerint az olvadt vas mozgsnak megvltozsval llhat kapcsolatban.
A magnetoszfra biztost vdelmet a bolygnak a kozmikus sugrzs ellen, a mez eltnse egsz sor problmt okozhat. Charles H. Jackman, a NASA kutatja tavaly decemberben ksztett egy tanulmnyt a vrhat hatsokrl. Eszerint a sugrzs pldul nagymrtkben elpusztthatja az zonrteget is, ami a kros ultraibolya fnytl vdi a Fldet. Jackman szerint a hats jelents lehet, de "nem katasztroflis".
Mholdkrok
A krds hatalmas figyelmet kapott, mikor a Nature tudomnyos lap 2002. prilis 11-n beszmolt jelentetett meg a prizsi geofizikai intzet s a dn rkutatsi intzet tanulmnyrl.
A kutatk az amerikai Magsat mhold 1979-es s 1980-as mrseit hasonltottk ssze a dn Oersted mhold adataival, amit 1999-ben lttek fl, s jelenleg is mkdik. Gauthier Hulot s munkatrsai kt olyan terletet fedeztek fl, ahol a mgnesessg jelentsen cskkent: egyet az szaki-sarknl s egyet Dl-Afriktl dlre.
A jelensg egybevgott azzal, ami szmtgpes szimulcik szerint a plusvltst megelzheti. "Felttelezzk - rta Hulot a tanulmnyban, - hogy a jelensgek azt jelzik, hogyan mkdik a geodinam visszaforduls eltt". Egy interjban azt is kijelentette, hogy a mez dli pontja harminc szzalkkal gyengbb, mint mshol, s emiatt nhny itt elhalad mhold krokat is szenvedett mr, mivel gy a Napbl szrmaz tlttt rszecskk kpesek voltak thatolni a meggyenglt mgneses pajzson.
Tudnak alkalmazkodni
Tarduno szerint a mholdakra s az zonrtegre gyakorolt hatsok attl fggetlenl ugyanazok lennnek, hogy a mez megfordul vagy csak egyszeren meggyengl. A Fld mgneses mezejnek sszeomlsa miatt a rszecskk mlyebben be tudnak hatolni az atmoszfrba, s befolysolhatjk, tnkretehetik az elektromos hlzatokat, ahogy az napviharok esetn is megesik nha.
A biolgusok megegyeznek abban, hogy ha a vlts elg lass, s az llnyek a Fldn elg rugalmasak, akkor a legtbb tud majd alkalmazkodni. Felhvjk a figyelmet arra is, hogy a leletek szerint nincs sszefggs a plusvltsok s a tmeges kihalsok kztt.